
Które naturalne zamienniki cukru białego są najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez konsumentów? Które zamienniki cukru dla dzieci, diabetyków i osób dbających o linię sprawdzą się najlepiej? Poznaj pyszne zdrowe zamienniki cukru białego i wykorzystaj je w kuchni, by zrewolucjonizować swoją dietę!
Naturalne zamienniki cukru: erytrytol
Jeżeli chcesz zamienić biały cukier w diecie na naturalny słodzik bez kalorii, aby obniżyć kaloryczność przygotowywanych posiłków i schudnąć lub utrzymać obecną wagę, z pewnością zainteresuje Cię erytrol (erytrytol). Jest to tylko częściowo naturalna substancja słodząca, w części zaś uzyskiwana syntetycznie. Należy do grupy polioli, czyli pochodnych sacharydów i alkoholi. Uznaje się ją za substancję bezpieczną dla organizmu, zdrową. Warto jednak mieć na uwadze, że wysokie spożycie erytrytolu - powyżej 25 g dziennie - może spowodować efekt przeczyszczający.
Erytrol stanowi naturalny słodzik bez kalorii, ponieważ nie jest trawiony przez organizm człowieka - występujące w nim wartości odżywcze nie są wchłaniane. Jego słodycz jest porównywalna do słodyczy cukru białego (wynosi 70-90%). Ma podobną formę: występuje w kryształkach.
Zamienniki cukru dla diabetyków: tak
Naturalny słodzik bez kalorii: tak
Zdrowy zamiennik cukru: ksylitol
Częściowo syntetyczne, częściowo naturalne zamienniki cukru białego obejmują również ksylitol. Pozyskiwany jest z kory brzozy, dlatego można go spotkać pod nazwą cukier brzozowy (nie mylić z brązowym!). Podobnie do erytrolu odznacza się poziomem słodyczy mniej więcej odpowiadającym cukrowi stołowemu. On również może wywołać efekt przeczyszczający, dlatego nie powinno się wykorzystywać więcej niż 25 g, maksymalnie 30 g tej naturalnej substancji słodzącej dziennie. Warto natomiast zauważyć, iż ksylitol dostarcza kalorie do organizmu. Zawiera ich znacznie mniej niż cukier stołowy, bo o 40%. Przy okazji ma niższy indeks glikemiczny.
Jeśli interesują Cię naturalne zamienniki cukru dla dzieci, dobrze trafiłeś - ksylitol jest jednym z nich. Występuje w wielu słodkościach dla dzieci, m.in. drażetkach, żelkach, cukierkach, lizakach, czekoladach. Warto go stosować, ponieważ wykazuje właściwości prozdrowotne.
Zamienniki cukru dla diabetyków: tak
Naturalny słodzik bez kalorii: nie
Roślinny zamienniki cukru białego - stewia
Stuprocentowo naturalne słodziki cieszące się ogromną popularnością to m.in. stewia. Ten wyjątkowy naturalny zamiennik cukru pozyskiwany jest z południowoamerykańskiej rośliny - stevii. W czystej postaci - bez dodatku np. w postaci maltodekstryny - nie zawiera kalorii, dzięki czemu nadaje się do stosowania w diecie odchudzającej. Stewia wymieniana jest jako jeden z najwartościowszych naturalnych słodzików dla cukrzyków, jako że nie podnosi stężenia glukozy we krwi. Uwaga jednak! Podczas gdy poliole odpowiadają słodyczą cukrowi stołowemu, naturalna substancja słodząca stewia jest nawet trzysta razy słodsza. To sprawia, że należy jej używać bardzo mało. Łatwo o przesadzenie i przyrządzenie zbyt słodkiego posiłku.
Warto mieć na uwadze, że stewia odznacza się charakterystycznym gorzkawym posmakiem, który może być wyczuwalny w daniu, zwłaszcza gdy użyje się tego naturalnego słodziku bez kalorii za dużo.
Zamienniki cukru dla diabetyków: tak
Naturalny słodzik bez kalorii: tak
Zdrowe zamienniki cukru: maltitol
Syntetyczno-naturalne substancje słodzące z grupy polioli to także maltitol. Jest obecny w ziarnach zbóż i kukurydzy. W sprzedaży występuje w czystej postaci - bez dodatków, wypełniaczy. Smakuje podobnie do cukru białego i ma zbliżony poziom słodyczy. Doskonale sprawdza się do przyrządzania słodkich wypieków, ponieważ nie zmienia właściwości pod wpływem temperatury. Ze względu na ów fakt maltitol stanowi wartościowy zamiennik cukru dla dzieci, dzięki któremu nie muszą rezygnować z jedzenia domowych słodkości.
Pamiętaj, że maltitol - tak jak poprzednio omówione poliole - może wywołać efekt przeczyszczający przy zbyt dużym spożyciu.
Zamienniki cukru dla diabetyków: tak
Naturalny słodzik bez kalorii: nie
Naturalne zamienniki cukru w diecie: miód
Jeżeli interesują Cię bezpieczne i zdrowe zamienniki cukru dla cukrzyków, z listy propozycji niestety musisz wykreślić miód. Naturalne zamienniki cukru takie jak miód wielokwiatowy, lipowy, kokosowy, gryczany i inne mają ogromną wartość zdrowotną, jednakże nie powinny być stosowane przez osoby chore na cukrzycę, zwłaszcza w dużej ilości. Podczas gdy biały cukier i jego odpowiedniki - cukry trzcinowy czy brązowy - są bezwartościowe, miód oferuje składniki mineralne i witaminy, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, wspomaga zdrowie organizmu na wiele sposobów. Każdy rodzaj miodu ma inne właściwości, więc najlepszą opcję powinno się wybierać indywidualnie.
Słodycz miodu jest porównywalna do słodyczy klasycznego cukru. Te substancje słodzące mają podobną zawartość kalorii, toteż miód nie nadaje się jako zamiennik cukru białego w diecie odchudzającej.
Zamienniki cukru dla diabetyków: nie
Naturalny słodzik bez kalorii: nie